עמוד הבית       צור קשר РУССКИЙ ENGLISH  
איתנו כל אחד יכול לתייר ! שבת, 20 ינואר 2018  

      עמוד הבית       מלונות בארץ       מלונות במחירים קבוצתיים       טיולים בארץ       כרטיסים לכדורגל ועוד       מידע למטייל       תנאים כלליים

טיול אל קברי צדיקים בצפת, הר מירון ועמוקה

אין זה קשה במיוחד לסגל לעצמך גישה רוחנית בליבה של אחת מארבע ערי הקודש בישראל, ערש לידת התורה הקבלית כאשר הגעתי השנה לביקור בצפת, המרתקת ביופיה הציורי והמלאה באווירת קדושה, טיילתי בתוך הסמטאות העתיקות, בין בתי הקשתות שלה הבנויים מאבן צפתית בינות עצים ירוקי עד ובין קברי הצדיקים הסמוכים אליה, השוכנים בעמוקה ובביריה.

יופיה הציורי של צפת יושביה של צפת אנשי רוח, אמנות ותיירות. העיר צפת ממתיקה סודות מן העבר ואטרקטיבית למטייל לא רק בזכות היותה קדושה ומיסטית אלא גם האוויר הצח בעיר הגבוהה שמפיח חיים הופך אותה לעיר אטרקטיבית.נופי הגליל המונחים למרגלותיה שופעים בכתמי ירוק ותכול, וכיפת החרמון הצחורה מעטרת את קו הרקיע ביום חורף בהיר.

חגיגה מוזיקלית עם נשמה יהודית בצפת במהלך הטיול הגיעו לאוזניי נעימות של מוזיקה צוענית ובפנייה לסמטה הבאה הבחנתי בכלייזמר המפליא בניגוניו על קלרינט משופשף שקרץ לי בעינו. בחצר צמוכה ראיתי ילדים מגודלי פאות רצים וצוהלים תוך שהם מניפים את ידיהם במופע ריקוד מאולתר לכבודי, ולאחר מכן נעלמו כלעומת שבאו.

תמונה צפתית האופיינית לצהרי היום הגירוי המוזיקלי לו נחשפתי יחד עם מלמולים ביידיש של האברכים סיקרנו אותי ונעמו לי מאד. החלטתי להעמיק בתוך הרובע היהודי, בו ביקרתי בבתי כנסת עתיקים בעלי תקרה גבוהה. ניתן היה ממש לחוש בעבר העשיר דרך מבט בצבעיהם הדהויים של הקישוטים המיוחדים ומספרי התורה הישנים השמורים בין כותליהם.

לאחר ביקורי ברובע היהודי השמכתי לרובע הערבי, שם הוקמה קריית האמנים. בתוך הבתים המרהיבים נמצאו גלריות מרשימות, וכן תמונות וחפצי חן אשר תפסו את חלונות הראווה. ביניהן, בחנויות הצרות, שקדו האמנים המקומיים על יצירותיהם והציעו תפילין מעוטרים, כיפות רקומות וכלי כסף תוצרת יד לכל עובר ושב.

באחת החנוית שביקרתי, פנתה אלי מוכרת קשישה מאד עם מבט מאיר עיניים שטפחה על כתפי בחום תוך שהיא אומרת: לא חשוב המחיר חביבי, שלם כמה שיש – העיקר שייעשה שימוש באמנות שלה. למרות זאת חשוב לציין כי התחושה השלטת בצפת היא שכאן לא עובדים בשביל כסף, אלא בשביל מצווה.

מלונותיה של צפת שמרו על צביונה העתיק, ומי שמעוניין להגיע לביקור של יותר מיום אחד יכול לשהות במלון רימונים, הממוקם בלב מושבת האמנים. מלון רימונים נבנה על חאן טורקי ששוחזר, באיזור שבין חדר האוכל ובריכת המלון שוכן לו גן פסלים יפיפיה ומרשים שממרפסותיו ניתן להשקיף על יערות צפת בהם קברי צדיקים ומקובלים.

ניתן גם לסייר במוזיאונים המרתקים של צפת המספרים את עברה העשיר והמרתק, במצודה הצלבנית הענקית ולהתרשם מהפסטיבלים הססגוניים המתקיימים בה, שהופכים אותה לחגיגה של צבעים מראות ואווירה.

נבקר בסמטאות צפת השופעות רוחניות וקדושה, נפגוש אנשי קבלה מעניינים, אומנות יהודית , נבקר בגלריה של דיוויד פרידמן לסדנת קבלה בראי האומנות, נשוטט בגלריות ברובע האמנים ונפגוש בדרכינו אנשים מעניינים.

אל קברי הצדיקים בצפת ובגליל

צפת היא אחת מארבע ערי הקודש בישראל ובמשך שנים היוותה צפת את המרכז הרוחני של ישראל. פזורים סביבה קבריהם של צדיקים רבים שחיו בה. אל קברי הצדיקים באיזור לא ניתן לגשת בהליכה רגלית אלא בנסיעה ברכב. לצדי הדרך תמצאו שלטים חומים עם כיתוב לבן המורים על ציוני הקברים. שמות אתרים בהם נבקר:

קבר הארי הקדוש הנמצא בעיר צפת בבית הקברות העתיק בקצה העיר. במקום קבורים גם צדיקים אחרים: חנה ושבעת בניה אשר מברכת את המתפללים אליה בפוריות, קבר רבי יוסף קארו, מחבר הספר שולחן ערוך, ועוד.

בהר מירון נמצאים קברי צדיקים רבים: רבי יוחנן הסנדלר, רבי הלל ותלמידיו, רבי שמאי ותלמידיו ואחרים וגם כסא אליהו הנביא, אנו נבקר בקבר רבי שמעון בר יוחאי ונדליק נר לזכרו במקום בו ההילולה הגדולה כל לג בעומר. קבר יונתן בן עוזיאל אשר נמצא בעמוקה אשר תפילה אליו תסייע ב הצלחה בפרנסה, בזוגיות ובפריון.